• Ari Urieli

הטמעת תכנה חדשה ב"שטח" – איך מצליחים בזה בעולם הבניה?

עודכן ב: 8 אוג 2018


סיפור לקוח מאת צביקה ברק, מנהל מכירות ותיקי לקוחות, Just Manageמערכות מידע כבר מזמן אינן כלי חדש בעולם בכלל ובתעשייה הבניין בפרט. עוד משנות ה 70 של המאה ה 20 החלו מערכות כאלה להיכנס לארגונים ולאורך השנים נוספו עוד ועוד מגזרים ותוכנות לשוק.

עד לפני מספר שנים – ה"להיט" בעולם היזמות והבניה היה מערכות לשיתוף קבצים, ניהול חשבונות ומשאבים. מערכות אלה עבדו בסביבת המשרד ולא "ירדו לשטח". כיום חברות הבניה מבינות שגם אם הן עוסקות במה שנקרא "תעשיה מסורתית" הן לא יכולות לברוח מהקדמה.

עוד ועוד תוכנות וכלים מסוגים שונים צצים בשוק, חלקם "צעירים" ולא יציבים וחלקם התבגרו ויודעים לעמוד בהבטחה שלהם. העלייה ביכולות החישוב והתצוגה של טלפונים הסלולאריים וזמינות האינטרנט בהם – פתחו את הגישה "מהשטח" ומאפשרים לשלב מערכות מידע מתקדמות גם אצל האנשים באתר הבניה.


אז נשאלת השאלה – אם הכול כל-כך טוב וורוד למה קצב האימוץ של הטכנולוגיות בעולם הבנייה עדיין כל-כך איטי?

מחקר של חברת מקינזי על "הפחד מאימוץ טכנולוגיות בתעשייה מסורתית" מצביע על כך שהסיבה המרכזית היא – המשאב האנושי, ההתנגדות של האנשים ברצפת הייצור או בשטח חזקה מאוד, מה שמעורר חששות בהנהלה מכישלון בהטמעת הפתרון הטכנולוגי ולכן החברות המסורתיות נמנעות מרכישה והכנסה של טכנולוגיות. מחקרים אחרים מצביעים על תהליך ההטמעה וליווי המשתמשים כגורם המכריע בהצלחת השילוב של הטכנולוגיה בשטח.


שותף לאותו הפחד והחשש היה גם שי ג'ברה, מנהל פרויקטים בחברת הנקו וכך הוא מספר:

"העובדה שאני עובד עם התכנה והאפליקציה של Just Manage ורץ איתן ככה זה הישג! כי אני לא איש מחשבים זה רחוק ממני, חוץ מקצת אפליקציות שאני חייב – בנק, קצת פייסבוק, וייז וכאלה. מעבר לזה, לא משתמש במחשב, לא אוהב את הכלי הזה."

שי הוא מנהל פרויקטים וותיק ומנוסה, עובד בתחום הבניין כ 22 שנים, וגדל במשפחת בנאים. לאביו הייתה חברת בניה גדולה ושם הוא ינק את היסודות. שי עבר שרשרת של תפקידים מ"איש בדק" דרך עוזר מנהל עבודה ועד לאחריות הכבדה של ניהול פרויקט.


JUSTMANAGE מערכת לניהול הביצוע

בימים אלה שי מנהל פרויקט מגורים יוקרתי מאוד של 40 יחידות דיור בצפון תל-אביב. הבניין מוקם על שטח של

כ-3.5 דונם ומתוכנן ב-3 אגפים עם מסדרון יוצא דופן של כ 38 מטר מקצה לקצה ועוד כ 11 מטר לכיוון הדירות. "מדובר במוצר איכותי ביותר שעלויות הבניה שלו גבוהות מאוד וכל טעות שלי שווה המון כסף. אחד האתגרים ההנדסיים המשמעותיים כאן היה עומקי הביסוס, זה בגלל העובדה שהבניין צמוד לירקון והם הגיעו לכ 35 מטר. כל היסודות כאן הם בתוך המים, המעלית בתוך המים, חדר החשמל בתוך המים", והוא מוסיף "יש דברים מיוחדים שצריך כאן ולוקח להם להגיע מחו"ל מספר חודשים ואח"כ הביצוע עוד 3 - 4 חודשים ואז אישור משרד האנרגיה... אתה יכול לגמור את כל הבניין אבל לא יהיה לך את הדברים האלה ואז אתה סתם תקוע ומפסיד כסף. אז אם ב Just Manage זה מאיר לך את הנקודה האדומה, וזה מאיר כי כך עזרו לך לתכנן – 'סגור את החוזה של הגנרטור, המשאבות והמעלית'. זה קורה עוד בשלב שבו אתה כל-כך עסוק בחפירה וביסודות ואתה לא חושב על זה שאתה בעוד כך וכך חודשים חייב להיות עם הזמנה בחוץ כי אם לא – אתה לא תגמור בזמן. אז זה מופיע לך ואתה פועל מספיק זמן מראש."


כאמור, ההתלהבות שמביע שי מהשימוש בתכנה היא כלל לא מובנת מאיליה.

שאלתי אותו – מה חשבת כאשר שמעת על ההחלטה להכניס כלי טכנולוגי חדש לפרויקט בו אתה עובד?

"ברגע הראשון לא אהבתי את הצורך להתעסק עם מחשב בכלל ועוד תוכנה חדשה, אבל הצמידו לי מנהלת לקוח בשם בתיה מ Just Manage שעבדה איתי בסבלנות חודש, חודש, בהתחלה אפילו שבוע, שבוע ולימדה אותי איך לעשות ולעדכן את לוחות הזמנים. איך לבנות את זה. בסוף זה הגיע למצב שאפילו אני קבעתי לה מה אני רוצה לראות בטבלאות של התקדמות הביצוע."

"מה שמעניין הוא שהייתה לי התנגדות לכלי, כי בהתחלה הראש שלי היה מפוצץ ולחוץ לקראת הפרויקט. אבל היום אני אומר ש Just Manage נתנו לי כלי ניהול שאין שני לו – אני לא מכיר ולא שמעתי על משהו שיודע לתת את הדברים שאני מקבל פה."

"כלומר היום, אני משקיע בשבוע כ-20 דקות, ואם הייתה הרבה פעילות אז 30 דקות – גם מעדכן וגם רואה דברים שאני צריך להבין אודות התקדמות הביצוע. אני יכול להתמקד בדברים שנותנים לי בתמצית את סיפור הבניין והתקדמות העבודה בו."


זה המקום לספר שחברת הנקו בניה בע"מ מובילה חזון של בנייה בסגנון אחר, מאז שנת 2003. החברה הדוגלת במקצועיות, באמינות ועם המון יושרה, הנקו מבצעת ויוזמת פרויקטים למגורים, תמ"א 38 ופרויקטים למסחר ברחבי גוש דן.

הנקו שמה לעצמה למטרה להוות אופציה שונה בענף הבניה. לתת מענה איכותי לפרויקטים בסדרי גודל של עד 100 יחידות דיור, תוך הבטחה כי כל פרויקט מבוצע על הצד הטוב ביותר וכל לקוח יכול לישון בשקט בלילה.

"לנו בהנקו יש כל חודש מפגש במשרדים של Just Manage, ושם יושבים ומנתחים את מצב בכל האתרים, הקדמנו / אחרנו, מה קורה, למה זה מתעכב... נייר סיכום חדשי לכל אתר מה המצב שלו."

"היות והמערכת מעודכנת נון–סטופ, בעל הבית שלי יודע מה קורה. חלק מהעומס והאחריות שנמצאת עלי בפרויקט, מתחלקת עכשיו עם בעל הבית – הוא רואה את הדברים בתוכנה. זה לא הולך לאיבוד באיזו שיחת טלפון, הודעת ווטסאפ או מייל."


שי עוצר משטף הדיבור ואז מפתיע אותי ואומר:

"הבעיה היא שגם מנהלי פרויקטים רציניים ומנוסים מאוד, אם אין להם מה שמציף את המציאות מול העיניים הם שוכחים – ה Just Manage נותן לבן אדם לדעת איפה אתה נמצא בבעיה, איפה תוכל לקדם את עצמך קדימה, מה אתה צריך לעשות. עם כל הכבוד שאחרי 22 שנה בתחום יש לך אינסטינקטים ואתה מרגיש את הפרויקט טוב – הכלי הזה עוזר! אני אחדד את זה עוד יותר, אני עבדתי מספר שנים בחיל האוויר עם האמריקאים ו Just Manage נותן למעשה את שיטת ה TQM (ניהול איכות כולל) עבור ענף הבניה, תעבוד לפי זה לא יברחו לך דברים!"

"מאוד מאוד עזר הליווי שקיבלתי והניתוח הראשוני של לוחות הזמנים של הפרויקט. זה שהייתי חייב לבנות אותו עם אנשי מקצוע חיצוניים הכריח אותי להתאמץ ולהבין מול מה אני עומד – זה כבר יצר לי את החשק להמשיך ולהיעזר בכלי כדי לראות איך זה מתרחש בפועל."


"בכלים הקודמים – לא היה איך לעדכן, היינו נפגשים עם יועץ לוחות זמנים של MS Project ומתחילים להזיז את כל הדברים. זה היה לוקח שעות וזה לא מצליח לקשור את הדברים כמו שצריך. ב Just Manage אתה מדווח משהו – אוטומטית כל הלו"ז מתעדכן לבד. אם הקשרים מוגדרים נכון ובצורה ריאלית, הדברים יעבדו אמיתי. זו האחריות של Just Manage לעזור לי בהתחלה להגדיר."


"הכי יפה זה שהיום אתה הולך בתוך הבניין ויכול לעדכן באפליקציה דרך הטלפון. חבר'ה תדווחו לי מהשטח. היום מדווח לי מנהל עבודה-גמרים ליקויים דרך הטלפון. אני מקבל אצלי הכול, מוציא את הדוחות ומעביר לקבלן המשנה. הכי טוב – שזה גם מגיע למשרד הראשי והם שומרים את זה בתיק הפרויקט."


אפליקציה משלימה לדיווח ישירות מהשטח

"בפועל, אני מנהל את קבלני המשנה דרך המערכת. היום אני יכול להוציא לכל קבלן בנפרד את רשימת העבודות קדימה – שבועי / חדשי / לכל הפרויקט וגם את רשימת הליקויים."

"אני מקבל את הכלים כדי להתמודד, ובמינימום השקעת זמן, יש לי מערך בקרה וגם תמונת מצב אמיתית לבעלים של החברה. כל מה שנעשה בהנקו הוא אמיתי – הדיווח הוא אמיתי, הפעילות אמיתית ותמונת המצב היא אמיתית וכך כולם מבינים איפה הבעיות האמיתיות של הפרויקט... המנהלים בחברה עושים בקרה כדי לראות מה מצב הפרויקט ויודעים בקלות מה קורה. אני חושב ש Just Manage הוא כלי מצוין לבקרה למנהלים, מהנדסי חברה ומנהלי אזור."

הגאווה ששי חש על הדרך שבה הפרויקט מתנהל לא נסתרת מעיני, הוא אומר לי:

"זה לא רק כמות הפועלים או הכלים – בנית בזמן קצר ובאיכות טובה? לא תתקן, לא תיתבע, תרוויח בכסף ובזמני הביצוע, תצא טוב מהפרויקט, כולם יעריכו את זה. קולגות מסביב רואים את הפרויקט ומשתאים – איך אתם מרביצים אותו ככה. זה ה'מאני טיים' של הבניין, אין פה משחק."


"הזמן בפרויקט זה כסף, תוסיף את האיכות וניצחת את הפרויקט. בזכות Just Manage יש לי את שניהם ואני רגוע."268 צפיות0 תגובות
Just Manage
 אזור מסחר 2, קומה ב, געש
60951, ת.ד 315
טל: 09-9595858
פקס: 09-9595859
jm@justmanage.com
  • Facebook
  • YouTube

הורידו את האפליקציה

2000px-Google_Play.svg.png

© כל הזכויות שמורות ל-ג'אסט מנאג' בע"מ 2018